Кредитна історія містить відомості про взяті на себе зобов'язання і їх виконання (кредити / позики) позичальником в банках чи фінансових компаніях. За кожною позикою кредитором вносяться відповідні записи, які стосуються виконання позичальником кредитного договору: чи був проведений регулярний платіж вчасно або ж він був прострочений, оплата не відбулася у встановлений в договорі термін.
За весь період співпраці з фінансовими організаціями інформація про кредитну історію позичальника накопичується і надається банкам та іншим кредиторам для оцінки ризиків. Також сам позичальник може отримати дані про свою кредитну історію для контролю і планування своїх фінансів, оцінки реальних шансів на отримання нових позик і кредитів.
Кожен споживач банківських послуг, який регулярно користується кредитами повинен пам'ятати п’ять основних речей:
1) Регулярний контроль своєї кредитної історії дозволить виявити можливі неточності в записах про платежі по кредитах. У разі виявлення помилок або неточностей можна оскаржити невірно внесені дані.
2) Кредитна історія допоможе краще вести планування своїх фінансів. Просте зіставлення в єдиному документі суми отриманих кредитів (кредитного навантаження) і здійснених виплат по ним, дозволить легше оцінити свої реальні можливості в отриманні займів та позик в майбутньому.
3) Володіючи інформацією про свою кредитну історію, Ви маєте можливість поглянути на себе особисто очима банку і гіпотетично оцінити свої реальні шанси на отримання позики.
4) Не допускайте прострочок! Навіть мінімальна помилка або ж дріб'язкове запізнення з оплатою по кредиту може в рази погіршити Вашу кредитну історію. В результаті кожен новий кредит в майбутньому буде складніше отримати на вигідних умовах.
5) Формуйте свою кредитну історію завчасно. Починайте з невеликих сум. Якщо Ви ніколи не кредитувалися в банку або інших фінансових компаніях і зібралися взяти новий великий кредит можна зіткнутися з відмовою в його отриманні. Оскільки кредитна історія відсутня, для банку, нехай і чисто формально, Ви - ризикований позичальник, а отже, є ймовірність що Вам будуть запропоновані гірші кредитні умови чи надана відмова в отриманні позики.
Що потрібно робити людині, яка з якихось причин «назбирала» в свою кредитну історію негативних записів?
1) Особисто перевірити свою кредитну історію і визначитися з тактикою подальших дій, яка залежить від того, чи відповідають негативні записи дійсності чи ні.
2) Якщо Ви вважаєте що банк або інша фінансова установа припустилися помилки в переданих даних до бюро кредитних історій, Ви можете скористатися правом на оскарження записів в своїй кредитній історії. Необхідно, що б позичальник залишив відповідну заявку на сайті кредитного бюро, написав заяву із зазначенням фактів, які він заперечує, та надав документи, які підтверджують правильність його позиції. Бюро кредитних історій обов'язково перенаправить цю заяву на перевірку джерела формування цих записів (на адресу банку або іншої фінансової установи) і, в разі підтвердження зазначених громадянином фактів, зобов’язано виправити дані в кредитній історії.
3) Якщо негативні записи в кредитній історії відповідають дійсності, виправити їх на жаль не вдасться. Ви допустите помилку якщо спробуєте скористатися послугами псевдо-юристів або псевдо-консультантів, які за винагороду пропонують «виправити» кредитну історію, так як ті хто таке пропонує звичайні шахраї. Ви повинні розраховувати тільки на самих себе адже у будь-якого громадянина є можливість поліпшити свою кредитну історію самостійно.
4) Вам необхідно провести моніторинг Ваших відкритих позик і прострочень по ним з визначенням необхідної суми для погашення. З наступного місяця після погашення простроченої заборгованості Ваша кредитна історія повинна покращитися. Продовжуйте здійснювати виплати платежів за поточними кредитами та позиками у суворій відповідності з умовам які прописані в кредитному договорі. В такому випадку в кредитну історію вноситимуться тільки позитивні записи, які з часом перекриють негативні. В результаті Ваша кредитна історія покращитися!
5) Підтримуйте свою кредитну історію успішними виплатами за позиками. Намагайтеся одночасно не допускати прострочень за кількома кредитами. В даному випадку краще закрити один кредит чим вносити часткові оплати в декілька.
Погана кредитна історія не вирок, але краще не допускати негативних записів до неї. Для того, щоб уникнути цього, важливо пам'ятати: найпростіший і найкращий спосіб виправити кредитну історію - це не псувати її. Тобто виконувати всі свої зобов'язання вчасно і в повному обсязі. Тільки тоді Ваша кредитна історія буде ставати все краще, і саме Вам банки та фінансові установи будуть пропонувати найвигідніші умови кредитування.